WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY GRUNWALD

Rok 2024 rokiem Immanuela Kanta

KOPERNIK.TV
W roku 2024 przypada 300. rocznica urodzin wybitnego niemieckiego filozofa Immanuela Kanta. Jak jej obchody będą wyglądały w województwie warmińsko-mazurskim?

To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Oświecenia. Przez lata związany z Uniwersytetem Królewieckim jako profesor logiki i metafizyki. W 2024 roku przypada 300. rocznica narodzin Immanuela Kanta. Z tej okazji szereg działań podejmuje Archiwum Państwowe w Olsztynie. „My mamy tutaj, niejako za ścianą, cały zasób Uniwersytetu Królewieckiego Albertyny, jak wiadomo Kant był chyba najsłynniejszym profesorem tego Uniwersytetu, tego zapomnianego Uniwersytetu, w związku z tym niejako z obowiązku my, jako Archiwum, jesteśmy zobowiązani, by przypomnieć także tą postać i ten zapomniany Uniwersytet” – podkreśla prof. Norbert Kasparek, dyrektor Archiwum Państwowego w Olsztynie.

Immanuel Kant wiele czasu spędził na Warmii i Mazurach, m.in. w Gołdapi oraz w Jarnołtowie. W organizację obchodów zaangażowały się więc jednostki samorządu. O planach związanych z uczczeniem pamięci o niemieckim filozofie rozmawiano podczas konferencji inaugurującej rok jubileuszowy. „Jest zaplanowanych wiele wydarzeń kulturalnych i nie tylko. Samorząd województwa będzie wspierał nasze instytucje. Będą przeznaczone na to środki, dzisiaj będziemy opracowywać kalendarz takich wydarzeń, myślę, że o wszystkim będziemy Państwa na bieżąco informować, robimy to dla naszych mieszkańców, przede wszystkim dla uczniów i dla studentów” – zapowiada Maria Bąkowska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego. „Sejmik podjął decyzję o uczczeniu tak wielkiego człowieka, można powiedzieć klasy europejskiej imieniem tego roku, w związku z tym na pewno my, jako regionalnie Urząd Wojewódzki włączymy się z obchody. Myślę, że dla młodzieży, dla świata nauki, dla filozofów to duże wydarzenie i miejmy nadzieję, że przyniesie wiele dobra” – dodaje wojewoda warmińsko-mazurski Radosław Król. „Rozmawialiśmy w wydziale edukacji, rozmawialiśmy z naszymi placówkami edukacyjno-wychowawczymi i na pewno będzie bardzo dużo, jeżeli chodzi o wiedzę na temat Immanuela Kanta, jeżeli chodzi o różnego rodzaju spotkania” – mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Spotkanie nie było jednak pierwszym działaniem związanym z obchodami rocznicy urodzin Immanuela Kanta. „Pewne rzeczy już działy się wcześniej i dzieją się cały czas, m.in. wydaliśmy już przecież publikację o wieczystym pokoju, w trzech językach, po raz pierwszy, więc super i świetna rzecz” – zaznacza dr Paweł Pietrzyk, naczelny dyrektor Archiwów Państwowych. Nowa edycja „Projektu wieczystego pokoju”, znanego dzieła Immanuela Kanta, zainaugurowała tegoroczny jubileusz. Wydanie jest wzbogacone o przekład niemiecko- i francuskojęzyczny.