Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY GRUNWALD

Co dalej z koronawirusem?

URZĄD WOJEWÓDZKI
Zwiększająca się liczba zakażeń koronawirusem w województwie warmińsko-mazurskim może powodować strach. Co zrobić, aby uchronić się przed chorobą?

Epidemia koronawirusa wciąż trwa. I choć województwo warmińsko-mazurskie na tle innych regionów wypada dobrze, to i w regionie notowanych jest coraz więcej zakażeń. „Mamy rzeczywiście więcej zakażeń, większość osób, które mają stwierdzonego koronawirusa, odbywa czas izolacji w warunkach domowych, nie mają większych objawów. Jest jednak także spora część osób, która znajduje się w szpitalu, to znaczy, że mają objawy, ale nasze służby, poczynając od służb sanitarnych, poprzez służby medyczne, szpitale robią wszystko, abyśmy jako społeczeństwo, jako zbiorowość pozostawali w miarę bezpieczni” - mówi wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Przypomnijmy – wirus SARS-CoV-2 po raz pierwszy w naszym kraju pojawił się w marcu. Wywoływana przez niego choroba, czyli COVID-19, ma indywidualny przebieg, jednak objawy występują głównie w obrębie układu oddechowego. „Takim pierwszym objawem to są objawy infekcji górnych dróg oddechowych, czyli gorączka, kaszel, duszność. Czasami pojawiają się objawy w postaci nieżytu jelitowego, ale tak jak mówię, to są objawy rzadsze. Takim dosyć pospolitym objawem i dosyć często występującym to są zaburzenia węchu i smaku” - wymienia dr n. med. Piotr Kocbach, warmińsko-mazurski wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych.

Specjaliści przypominają przy tym o podstawowych zasadach, które pozwalają zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem. „Odpowiednia forma zabezpieczenia, więc rękawiczki, maseczka tam, gdzie należy to stosować, to jest oczywiście kwestia częstego mycia dłoni i używania środków dezynfekcyjnych, trzecia zasada – to jest unikanie większych zgrupowań. Jeżeli pojawiają się objawy infekcji, zdecydowanie nie należy iść do pracy, do szkoły, czy w jakieś inne środowisko, tylko należy skontaktować się z lekarzem” - podkreśla Janusz Dzisko. W uzasadnionych przypadkach warto pomyśleć o wykonaniu testu. Ale uwaga – nie każdy test jest wiarygodny. „Testem, który jest dopuszczony do diagnostyki COVID-19, to jest test genetyczny, czyli wykrywający materiał genetyczny wirusa i tylko taki test może być podstawą do rozpoznania choroby. Natomiast wszystkie pozostałe testy, w tym testy przeciwciał i to zarówno klasy IgM, IgG, IgA nie dają żadnej wartości diagnostycznej” - mówi dr Piotr Kocbach.

Aktualne doniesienia, wprowadzane obostrzenia i zasady można śledzić na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz na rządowych stronach poświęconych sytuacji epidemicznej: www.gis.gov.pl oraz www.gov.pl/koronawirus.